Корзина
29 отзывов
Купить гербициды по  низким ценам.Купить со скидкой
"Зеленое Поле" интернет-магазин
+38(097)118-57-39
+38(097)118-57-39
+380971185739
Менеджер
+380636301293
Агроном-консультант

Конференція «Дюпон»: Інтегрований захист проти Ostrinia nubilali

21.08.18

Кожного року кукурудзяний стебловий метелик завдає українським аграріям чималого клопоту. Аби розібратися із сучасними методами захисту рослин від нього, компанія «Дюпон» організувала науково-практичну конференцію. Подія, що відбулася у Києві 14 червня, привернула увагу як численних аграріїв, так і провідних науковців. Основною темою конференції став інтегрований, ефективний та економічно вигідний і безпечний захист посівів кукурудзи. 
Фокус було зроблено на використання хімічних засобів, ефективних для контролю кукурудзяного стеблового метелика, проте безпечних для корисної ентомофауни; і як це зробити максимально прибутково з метою отримання не лише додаткового (збереженого) врожаю, але і за для отримання максимальної якості врожаю для подальшої переробки чи експорту. 
Чи всі інсектициди безпечні? Існують такі препарати, які контролюють лише шкідників, не завдаючи при цьому шкоди корисним організмам. Серед них — Кораген® від компанії «Дюпон», котрий як раз розглядався у контексті такого комплексного, багатогранного та екологічно виваженого захисту кукурудзи проти стеблового метелика.
Зрозуміло, що поле є великим агробіоценозом, на якому кожному організмові відводиться своя роль. Окрім шкідників, тут живуть комахи-запилювачі та корисні ентомофаги. На жаль, із появою нових шкідників ця система час від часу порушується, як це стало зі стебловим кукурудзяним метеликом (Ostrinia nubilalis), який потрапив на українські поля лише якихось років двадцять назад і почав завдавати суттєвої економічної шкоди щороку на значних площах.
Євро апдейт
У Західній Європі, де цей фітофаг розповсюдився значно раніше, контролю його чисельності приділяють особливе значення. Як зазначив під час конференції представник «Дюпон» з Італії Стефано Пасквіні, Ostrinia nubilalis значно знижує урожаї кукурудзи. При цьому шкідливість стеблового метелика визначається не тільки кількістю пошкоджених рослин, але й характером пошкоджень. Гусениці, прогризаючи ходи у стеблах кукурудзи, порушують живлення рослин, у результаті чого ті легко ламаються. Окрім цього, кукурудзяний метелик пошкоджує і качани кукурудзи, вгризаючись у середину та виїдаючи серед рядів зерен довгі ходи й камери. Пошкодження спричиняє затримку цвітіння, а також зменшення розмірів (висоти) рослин та вагу качанів (вагу зерна з одного качана). Якщо ж шкідник дуже рано заселяє рослини, то можливе пошкодження волоті, погіршується запилення рослин.
 

О. Ю. АКУЛОВдоцент кафедри мікології та фітоімунології Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
Мікотоксини. Існує ще один бік шкоди від кукурудзяного стеблового метелика. Зі слів О. Ю. Акулова, доцента кафедри мікології та фітоімунології Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, місця пошкодження є чудовим субстратом для розвитку різноманітних грибів, продуктами яких є отруйні речовини — мікотоксини. Від засміченого ними зерна потерпають не лише тварини, на кормовий стіл яких воно потрапляє, але й людина, яка потім споживає продукти переробки. Залежно від вмісту, ці речовини можуть призвести до гострого отруєння або мати довгостроковий вплив на здоров’я тварин, птахів та людей.
На конференції було названо низку методів для протидії утворенню мікотоксинів у зерні кукурудзи. Так, під час своєї доповіді Стефано Пасквіні порадив проводити ранній висів кукурудзи, через що культура раніше збирається з поля та менше уражується. Окрім цього, він порекомендував збирати зерно кукурудзи з вологістю не нижче 22%, після чого слід просушити його та охолодити. Важливим також, на його думку, є й належний інсектицидний захист посівів, особливо від вище згаданого кукурудзяного стеблового метелика.
Перелік рекомендацій щодо протидії розвитку мікотоксинів від українського фахівця Олександра Акулова був практично схожим, і теж включав як один із важливих методів необхідність використання інсектицидів. Менше пошкоджень рослин та особливо зерна у качанах — менше шансів для розвитку грибів та, відповідно, потенційного продукування мікотоксинів.
 

 
Стратегія проти Ostrinia nubilalis
На конференції Сергій Саблук, менеджер з питань захисту спеціальних культур ТОВ «Дюпон Україна», розповів про те, що під час проведення захисту рослин необхідно стежити за збереженням корисної ентомофауни. Адже треба зважати на те, що, окрім шкідників, на кукурудзяному полі живуть ще багато їхніх природних ворогів: кокцинеліди, золотоочка, сирфіди, хижі кліщі тощо. І кукурудза є своєрідним «містком», «притулком» для росту і розвитку цих корисних комах у літній період, коли вони мігрують із посівів ярих культур, що закінчують вегетаційний період, та до часу, коли з’являються посіви озимих культур.
Слід розуміти, що, наприклад, одне сонечко з’їдає до 30 личинок попелиці за добу, а личинка сонечка — до 40 попелиць. При цьому було помічено, що якщо застосувати інсектициди, не толерантні до корисної ентомофауни, то фітофаги матимуть змогу швидко відновити свою популяцію. А це може призвести до ще більшої шкоди. Останнім часом після обробок проти стеблового метелика на полях не рідко виникали проблеми з попелицею чи павутинним кліщем на кукурудзі.
Через це, підбираючи засіб проти Ostrinia nubilalis, слід подбати про збереження і цих важливих для існування агробіоценозу організмів. Кораген® — безпечний препарат для вказаного комплексу комах, тому саме таке рішення буде максимально екологічно виваженим.
 

Сергій САБЛУКменеджер з питань захисту спеціальних культур ТОВ «Дюпон Україна»
«Безпечний» інсектицид. Іншою складовою контролю кукурудзяного стеблового метелика є підбір правильного інсектициду. Сергій Саблук розповів про препарат Кораген®, який як раз і було розроблено з думкою про корисну ентомофауну. У численних дослідах на плодових та овочевих культурах було відмічено, що він абсолютно не впливає на запилювачів — бджіл та джмелів, а також на ентомофагів.
В окремому виступі Віталій Федоренко, доктор біологічних наук, президент Українського ентомологічного товариства, головний науковий співробітник Інституту захисту рослин НААН України теж наголосив, що ведення с/г бізнесу та використання засобів захисту рослин, особливо інсектицидів, має бути виваженим та відповідальним. «Щоб не мати довгострокових негативних наслідків, використання будь-якого хімічного препарату має бути науково обгрунтованим. Без перебільшення скажу, що препаратом нового покоління є Кораген®. Він ефективно працює проти багатьох шкідників і практично не впливає на корисну ентомофауну, що є дійсно унікальною особливістю. Багаторічні наукові дослідження підтверджують його селективну дію. Зокрема, він чудово вирішує проблему застосування «хімії» у бджільництві, оскільки немає негативного впливу на бджіл».
В Україні препарат Кораген® масово використовується уже кілька років поспіль. Польові досліди довели його ефективність як на виробничих посівах, так і на дослідних ділянках. Так, у 2015 році в одному із дослідів препаратом обробили 10 га кукурудзи у ВАТ «Синявське» Київської області в нормі 150 мл/га. Завдяки йому не було пошкоджень кукурудзяним метеликом, як і на полях з іншим інсектицидом, норма використання якого становила 300 мл/га. Проте коли підбили підсумки врожаю і витрат на обробку рослин, вийшло, що Кораген®дозволив отримати додатково 81 USD чистого прибутку на гектар, тоді як інший препарат — усього лише 64 USD/га.
Ще більша різниця була отримана на полі, де застосовувалися ресурсозбережні технології обробітку ґрунту, у ФГ «Дослідне» Полтавської області. Внаслідок відмови від плужного обробітку популяція шкідника була великою. Кораген® дозволив звести вплив стеблового метелика до мінімуму, давши у кінцевому підсумку 170 USD чистого прибутку на гектар у порівняні з іншим інсектицидом, який забезпечив лише 27 USD/га.
 

 
Моніторинг
Окрім цього, Сергій Саблук розповів, що для правильної стратегії контролю шкідника необхідно здійснювати моніторинг метеликів, який варто проводити вже тоді, коли рослини почнуть викидати волоті. Ця фаза розвитку рослин кукурудзи збігається у часі з активним льотом шкідника. Після додаткового живлення особини стеблового метелика уже готові до спарювання. Одна лише самка здатна відкласти до 400 яєць, розміщуючи їх кластерами по кілька десятків штук на нижньому боці листової пластини кукурудзи.
Для відстеження комах використовують інфрачервоні пастки, які, на жаль, можуть собі дозволити не всі. Аби допомогти аграріям, «Дюпон» цього року запускає в Україні власну моніторингову систему кукурудзяного метелика Trapview™, яка оснащується спеціальним цифровим обладнанням для підрахунку відловлених самців шкідників за добу.
Проводити моніторинг шкідника можна через Інтернет. Існує навіть можливість стежити за популяцією метеликів за допомогою смартфонів, отримуючи оперативну інформацію з поля. Такі пастки торік уже було апробовано у декількох господарствах, і вони зарекомендували себе як надійне і зручне у використанні обладнання. Цього року масштаби охоплення системою Trapview™ значно зростуть, і компанія «Дюпон» готова надати доступ до цієї системи тим виробникам, які зацікавлені в моніторингу розвитку як кукурудзяного стеблового метелика, так і кукурудзяної 
совки.
Коментарі 
Василь БОВСУНОВСЬКИЙкерівник центрального регіону компанії «Дюпон Україна»
 У 2012–2014 роках існувала проблема з бавовняною совкою, і як раз ми вчасно зареєстрували Кораген®, що й дозволило врятувати посіви нашим виробникам. Однак бавовникова совка з’являється раз у чотири-п’ять років. А ось кукурудзяний стебловий метелик створює великі проблеми щорічно і на значних площах. Через нього ми не добираємо врожаю до півтори тони з гектару. Нині господарства активно проводять захист від цього шкідника за допомогою препарату Кораген®. При його застосуванні аграрії звертають увагу на біологічні особливості шкідника. Справа у тому, що самка Ostrinia nubilalis відкладає яйця на нижній бік листків, які знаходяться у верхньому шарі рослини. І тому треба змочити лише верхній шар посівів. Практика показує, що достатньо провести обробку дельтапланами в нормі 30 л/га робочого розчину для отримання дуже гарного результату.
 
Анатолій РИЖІЙрегіональний представник компанії «Дюпон Україна» у Сумській області
 Кукурудзяний стебловий метелик остаточно ще не пристосувався до умов нашої області. Тому господарствам вистачає норми 120 гКорагену® для ефективного контролю шкідника. Загалом же масштаби застосування препарату на Сумщині вражають: торік лише у нас було використано 5,6 т препарату на 47 тис. га посівів кукурудзи. І жодного негативного випадку щодо бджіл та інших корисних комах! Слід зазначити, що ті підприємства, які попрацювали з Корагеном®, від нього уже не відходять. Це пов’язано з тим, що препарат дозволяє отримати не лише вал урожаю, а й вихід товарної продукції. Контроль шкідників дозволяє одержати більше зерна товарної якості, а відтак, і більше прибутку. Активно препарат використовується у Сумській філії агрохолдингу «Укрлендфармінг», де кукурудза вирощується практично в монокультурі. Аграрії відмітили, що внаслідок застосування Корагену популяція шкідника в наступному році зменшується, а загалом він дає прибавку урожайності порядком тонни на гектар.
Григорій БИКОВЧЕНКОголовний агроном, ФГ «Гайок», Київська обл.
 Я маю особистий досвід використання Корагену® на картоплі. Усі знають, що від колорадського жука картоплю краще обробляти кілька разів. Та ось ми зупинилися на препараті Кораген®. Хоча він і не з дешевих, але для контролю шкідника його слід застосувати у нормі всього лише 70 мл/га. При цьому картоплю ми обробляємо лише один раз. Він дуже ефективно контролює колорадського жука, не дозволяючи йому розмножуватися далі. А картопля стоїть здорова до самого збирання врожаю. Можливо, інші засоби від жуків дешевші, та ними ж треба обробляти й обробляти. Ось і виходить, що врешті-решт дешева рибка — погана юшка. Впевнений, що на кукурудзі Кораген® демонструватиме такі ж результати.
Другие новости