Корзина
33 отзыва
Купить гербициды по  низким ценам.Купить со скидкой
"Зеленое Поле" интернет-магазин
+38(097)118-57-39
+38(097)118-57-39
+380971185739
Менеджер
+380636301293
Агроном-консультант

Борні добрива

Борні добрива

21.08.18

Бор - це безбарвна тверда кристалічна речовина, яке в чистому вигляді в природі не зустрічається. Вміст рухомого (доступного рослинам) бору, представленого в грунті борною кислотою і її розчинними солями, залежить не тільки від наявності даного хімічного елемента в основний почвообразующей породі, а й від механічного складу грунту.

Зауважимо, що борна кислота, яку вносить з добривами або утворюється в грунтових шарах, погано фіксується і легко вимивається вологою, тому грунту в районах частих повені і паводків дуже бідні рухомими формами даного мікроелемента. Для утримання бору в грунті фахівці радять проводити її вапнування. В цьому випадку органічні сполуки даного хімічного елемента стають стійкими, але менш доступними для кореневої системи рослин. Мінеральні ж сполуки бору в процесі вапнування коли втрачають своєї доступності.

В значній мірі зміст рухомого бору і його сполук в грунті залежить від ступеня її освоєності або окультуреності. Грунти, що використовуються людиною протягом кількох століть, набагато багатше бором, ніж цілинні землі, особливо дерново-підзолисті, дерново-глейові, перегнійно-карбонатні, а також вилужені чорноземи, червоноземи і сіроземи.

Про те, що рослини потребують борної підживлення-ке, свідчить ряд ознак: сповільнюється, а потім і зовсім зупиняється ріст коренів і стебла культури, порушується утворення хлорофілу, листя жовтіє, біліють, а потім відмирають. Рослина починає відставати в розвитку, проте воно сильно кущиться, однак активне зростання молодих пагонів, що спостерігається в перші дні, незабаром також припиняється.

Зміст бору в різних культурах на 1 кг сухої речовини варіюється від 2 до 60 мг. Найбільш чутливі до борної голодування такі рослини, як цукровий буряк, конюшина, люцерна, льон, гречка, соняшник, бавовник, деякі кормові коренеплоди, зернобобові, а також овочі і плодово-ягідні культури. У меншій мірі від нестачі бору страждають жито, овес і пшениця.

В ході численних дослідів і експериментів було встановлено, що при внесенні в різні грунту борних добрив урожай цукрових буряків в середньому підвищується на 10-15 ц / га, насіння льону - на 0,8-1,5 ц / га, насіння люцерни і конюшини - на 0,5-1,5 ц / га. В умовах сероземних грунтів середньоазіатської смуги підгодівля борними добривами позитивно впливає на врожайність бавовни, в середньому вона збільшується на 1, 5-6, 5 ц / га, на лугових грунтах - на 2-4 ц / га, а на лучно-болотних - на 1,5-4,5 ц / га.

Однак бор сприяє не тільки збільшенню врожайності культурних рослин, а й поліпшенню якості вирощуваної продукції: в цукровому буряку підвищується кількість цукристих речовин, в горосі - вміст білка, в плодах і ягодах - вміст вітамінів і цукрів. Під впливом борсодержащих добавок зростає номерних довгого льняного волокна, воно стає більш міцним.

Борні добрива використовують по-різному: одні вносять в грунт, іншими обробляють насіння перед посівом, третіми здійснюють позакореневе підживлення культурних рослин.

Серед добрив першої групи можна виділити борний суперфосфат (0,2% B) і бормагніевую суміш (13% H3BO3 і 20% MgO), які вносять в грунт разом з насінням під час посіву. Норма борного суперфосфату, внесеного під цукровий буряк, горох, кукурудзу, гречку, конюшину, люцерну, бавовник і овочеві культури, становить в середньому 300-350 г на 10 м2, якщо передбачається висадка рослин рядками, норма знижується до 80 г на 10 м2. При посадці льону, огірків і суниці даного добрива потрібно в два рази менше. Норма бормагніевих добрив, що вносяться врозкид разом з мінеральними добривами, становить в середньому 100 г на 10 м2, при посадці в рядки норма значно знижується і становить 30-35 г на 10 м2.

Передпосівний обробіток насіння виробляють 0, 05% розчином борної кислоти або бормагніевимі добривами (3-5 г на 1 кг насіння), для більшої ефективності фахівці рекомендують здійснювати дану процедуру одночасно з протравленням насіння отрутохімікатами.

Для позакореневого підживлення рослин найчастіше використовують розчин борної кислоти певної концентрації. При цьому період здійснення такої процедури відмінний у різних культур: так, цукровий буряк підгодовують до її змикання в рядках, кукурудзу - під час формування волоті, горох і конюшина - в період появи бутонів - початку цвітіння.

 

Другие статьи